Dziś 8 Marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet, z tej okazji, dbając o nasz kobiecy dobrostan, chcemy zwrócić Waszą uwagę na ważny aspekt, jakim jest zdrowie psychiczne i związany z życiem w dzisiejszych, niełatwych, pandemicznych warunkach, stres.

Z misją wpłynięcia na poprawę sytuacji, chcemy podzielić się z Wami naszymi, sprawdzonymi przepisami na przeciwdziałanie stresowi, osiąganie harmonii oraz zdrowy apetyt na życie, w erze New Normal.

Bohaterkami artykułu są nasze 4 Członkinie:

  • Marta Jakowluk, Vice-President, HR Director UPC/Liberty Global,
  • Aleksandra Makowska, GDP Responsible Person, CQA Specialist Poland & Baltics, Baxter,
  • Anna Kiełczewska, Manager, Talent Leader, McDonald’s Polska oraz
  • Monika Knap, Prezeska Fundacji Business Boutique, CEO firmy doradczej KNAP Consultants, WELL-BEE Effectiveness through Wellbeing, Happiness Manager.

 

Zacznijmy jednak od badań. Jak wynika z raportu „Well HR, Bez stresu, jak wspierać kondycję psychiczną pracownika” przeprowadzonego w 2020r. przez Eurostat:

„Stres to największy czynnik, który doprowadza do wielu problemów natury psychicznej, wpływa na efektywność i jest powodem nawet 60% traconych dni roboczych. Aż 25% pracowników w Polsce doświadcza stresu w pracy. 80% menedżerów w Europie jest świadomych obecności nadmiernego stresu w ich miejscu pracy, ale tylko 30% organizacji ma przygotowane procedury radzenia sobie ze stresem.”

Jak można tej sytuacji zaradzić?

Rozwiązań jest kilka, my chcemy dziś skupić się na działaniach profilaktycznych, które każda z nas może podjąć sama.

Takie właśnie działania, w przypadku naszych bohaterek, pozwalają im na relaks, wprowadzają higienę i porządek do codziennej agendy dnia, pozwalają naładować akumulatory energii osobistej, a co najważniejsze, dają im radość.

Mamy na myśli działania dotyczące sfery mindfulness, aktywności fizycznej, kultywowania pasji i rozwoju osobistego.

Spytacie zapewne, kiedy nasze bohaterki mają czas na powyższe rytuały?

Cóż, to temat na kolejny artykuł dotyczący zarządzania czasem, jednak faktem jest, że na początku, poddając nasze życie refleksji, należy zadać sobie pytanie o nasze priorytety.

Nie od dziś wiadomo rownież, że zdrowy tryb życia, który bezpośrednio wpływa na naszą kondycję psychiczną, zależy od tego jaką jakość reprezentujemy w sferach: fizycznej, psychicznej, intelektualnej i duchowej, w tym, m.in.:

  • dbania o relacje między ludzkie,
  • byciu empatycznym,
  • kreatywnym i innowacyjnym czy
  • przywiązywania uwagi do naszej efektywności osobistej.

 

Co zatem robią nasze bohaterki, aby się odstresować, a przy tym mieć zapał do podejmowania codziennych wyzwań?

Marta kiedy tylko może oddaje się swoim pasjom MUZYCZNYM: śpiewa, tańczy, słucha muzyki, organizuje muzyczne spotkania. Czerpie z niespodzianek, które przynosi jej życie – takich jak spotkanie z Lennym Kravitz’em, które z pietyzmem kolekcjonuje w swoich wspomnieniach.

“Muzyka to mój akumulator energii, z nią czuję że żyję. Jest na liście moich pięciu najważniejszych elementów życia i już dawno nauczyłam się pielęgnować tę pasję. Dbam by muzyka była ze mną codziennie, nawet w sposób symboliczny w pracy – jako tło w laptopie, muzyczna przerwa w warsztatach, podkład w pracy koncepcyjnej lub…ciekawy gość muzyczny.”

 

Ania w każdy niedzielny poranek z grupą swoich przyjaciół MORSUJE.

„Co daje mi morsowanie? Wspiera równowagę psychofizyczną. Różnice temperatur tzw. szok termiczny powoduje wybuch endorfin i poprawę mojego nastroju.

Poza tym to moim zdaniem doskonała okazja do krótkiego spotkania z przyjaciółmi i znajomymi.Przy tym bezpiecznie i na świeżym powietrzu. 

To też szansa na poznanie innych ludzi, sympatyczne rozpoczęcie dnia, jak również praktyka głębokiego świadomego oddechu (warto o tym pamiętać, aby uniknąć hiperwentylacji).”

 

Monika radość i optymizm czerpie m.in. z kultywowania swojej pasji związanej z ideą LIFELONG LEARNING, podnosząc swoje zawodowe kwalifikacje, w ramach certyfikacji oraz studiów podyplomowych z zakresu: nowoczesnego zarządzania, coachingu, mentoringu, komunikacji NVC, happiness management, well-beingu i efektywności osobistej.

„Doskonalenie się jest moją pasją. Dzięki podnoszeniu moich kwalifikacji zawodowych, mogę jeszcze lepiej pomagać innym, zarówno osobom indywidualnym, jak i firmom.

Niezależnie od tego w jakiej formie odbywają się zajęcia: czy „on- line” czy „na żywo”, wartością, oprócz nabywania nowych umiejętności, jest kontakt z drugim człowiekiem, w tym: ciekawa wymiana myśl i dyskusja, podczas której, wcale nie musimy mieć tego samego zdania.

Z każdego takiego kursu czy akredytacji pozostają mi miłe wspomnienia oraz cenne kontakty.”

 

Ola, natomiast, TAŃCZY : „moja taneczna pasja, zwłaszcza, podczas pandemii daje mi poczucie wolności. To mój świat, który niezależnie, co będzie się działo dookoła, on będzie istniał i nic nie jest w stanie go zburzyć. Każda taka lekcja tańca to eksplozja endorfin. Niesamowite jak taniec potrafi wpływać nie tylko na ciało, ale na duszę, na sposób myślenia.”

 

Ta autentyczna taneczna pasja zaprowadziła Olę do pięknych rezultatów. Podczas listopadowego Turnieju PRO-AM, Ola wraz ze swoim tanecznym partnerem Piotrem Musiałkowskim zajęła pierwsze miejsce, aż w 6 kategoriach tanecznych.

 

Podsumowując, jak widać, profilaktyka zdrowotna i działania przeciwdziałające stresowi, nie muszą łączyć się z ogromnymi nakładami finansowymi, chodzi tu raczej o autentyczność, konsekwencję, świadomość swoich potrzeb i możliwości, a przy tym dobry humor i pomysł.

A Wy jakie macie sposoby na odstresowanie? Jakie są Wasze rytuały?

 

Z życzeniami pięknego dnia KOBIET, pozdrawiamy ciepło, Fundacja Business Boutique

 

Autorka artykułu: Monika Knap