Mentoring… czyli co?
Mentoring jest efektywnym narzędziem rozwoju osobistego, a także skutecznym sposobem wspierania rozwoju kariery zawodowej pracowników, gdyż pomaga budować opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku relację między dwoma osobami (Mentorem i Mentee).
Mentoring pomaga budować dialog i zwiększyć satysfakcję z własnego rozwoju. Dzięki niemu organizacje są w stanie lepiej dostosowywać się do potrzeb i wyzwań stawianych przez dynamicznie zmieniające się otoczenie wykorzystując siłę wymiany wiedzy i doświadczeń swoich pracowników.
Programu Mentoringu w Grupie Sanofi
W ramach Programu Mentoringu w Grupie Sanofi uznaliśmy, że optymalną definicję mentoringu zdanie:
Mentoring jest to wsparcie jednej osoby przez drugą w dokonywaniu przełomowych/znaczących postępów w obszarze wiedzy, myślenia i doświadczania – poza linią raportowania.*
*Źródło: Megginson and Clutterbuck, 1995r.
Mentoring w takim wydaniu zakłada partnerstwo i wzajemność z obu stron. Daje Mentee „duży obrazek” organizacji. Jest rozwojowy dla każdej ze stron (Mentora i Mentee). Coraz częściej wspomina się również, że mentoring jest „lekarstwem” dla Mentorów na brak perspektywy rozwojowej na przyszłość (szczególnie dla tej części Mentorów z wieloletnim stażem), ponieważ daje on nową drogę rozwoju i możliwość czerpania satysfakcji z dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z osobami spoza struktur działu, w którym się jest / którym się zarządza.
Wielu otwartych Mentorów również korzysta z relacji Mentee w zakresie poznawania nowych technologii, zaznajamiania się z inną kulturą pracy, nową dziedziną merytoryczną etc. zgodnie z założeniami są to obopólne korzyści.
Mentoring nie jest…
Mentoring nie jest szkoleniem i nie jest też coachingiem, z którym często może być mylony.
Zadanie Mentora polega na dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem, a nie na szkoleniu Mentee. Mentor pomaga podopiecznemu uczyć się, wymieniając z nim poglądy, zadając pytania, czasami odpowiadając na nie oraz dzieląc się swoim doświadczeniem i podpowiadając Mentee jak rozwiązać określone zadanie.
Coach natomiast zapewnia innym w procesie coachingu narzędzia rozwoju osobistego, ale nie udziela rad i wskazówek np. dotyczących określonego zadania merytorycznego, ścieżki kariery czy możliwości rozwoju. Nie pomaga on również rozwijać wewnętrzną sieć kontaktów w organizacji co np. Mentor może rekomendować swojemu Mentee.
A więc…
Jak już wiadomo czym jest, a czym nie jest mentoring jako metoda rozwoju osobistego, prościej będzie wybrać czy jest to metoda akurat dla danej osoby. Mam nadzieję, że przybliżyłam Państwu tym artykułem definicje mentoringu w praktyce. Jeśli pozostały jeszcze jakieś pytania, zapraszam do kontaktu i rozmowy :-)!