“Jak wiele nas łączy z hybrydą”

Hybryda to coś, co towarzyszy nam od zarania dziejów. Występuje w nauce, kulturze, technice, a nawet polityce. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez hybrydowych urządzeń czy napędu hybrydowego. Sami często działamy na zasadach takich jak silnik hybrydowy, napędzani na zmianę wyzwaniami w pracy i życiu rodzinnym.

Starożytne hybrydy

Hybryda, czyli stwór łączący cechy różnych organizmów był powszechny w mitologii ludów starożytnych. Najbardziej znana, pochodząca z mitologii greckiej – chimera miała głowę lwa i ciało kozy lub węża, pojawia się m.in. w „Iliadzie” Homera. W krajach basenu Morza Śródziemnego występował sfinks, najsłynniejszy to ten egipski, Wielki Sfinks z Gizy. Posiadał ciało lwa i ludzką głowę. Znane są także półludzkie hybrydy. W mitach greckich należą do nich na przykład centaur czy minotaur. Późniejsza literatura i kultura również chętnie wykorzystuje wyobrażenia mieszańców. Współcześnie mieszańce w kulturze swoją popularność zawdzięczają m.in. cyklowi książek J.K. Rowling o Harrym Potterze, w którym zamieszkują Zakazany Las, czy w naszej rodzimej sadze o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Hybryda współczesna, funkcjonalne połączenia

Współczesna hybryda to przede wszystkim rozwiązania technologiczne, które ułatwiają i usprawniają nasze życie codzienne. To często urządzenia, z których korzystamy każdego dnia, nie zastanawiając się nawet nad tym, jak one działają, jakie mechanizmy wykorzystują. W technologii hybryda to połączenie w jedną maszynę, rozwiązań pozornie ze sobą niewspółgrających. Najczęściej jest to kilka urządzeń, które kiedyś produkowano osobno i które zostały scalone w jedno. Przykłady? Dobrze nam znane z pracy biurowej, urządzenia wielofunkcyjne: skaner, drukarka, faks, czytnik kart, kserokopiarka. To urządzenia, z których korzystamy każdego dnia, bez których nie wyobrażamy sobie naszego życia ani w pracy, ani w domu. Hybrydą jest też nasz nieodłączny towarzysz, czyli smartfon. Łączy w sobie telefon, komputer, aparat fotograficzny, telewizor i wiele innych. Jesteśmy przyzwyczajeni do stosowania jak najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, które sprawiają, że nasza codzienność jest łatwiejsza, przyjemniejsza i dzięki czemu mamy więcej czasu dla rodziny czy na hobby.

Hybrydowy styl życia

Nasze życie jest hybrydowe także ze względu na podział dom­-praca. Obie sfery nas napędzają. Dom, w którym ładujemy baterie, dbając o środowisko rodzinne, starając się znaleźć chwilę dla siebie, drugi napęd to nasze obowiązki zawodowe. Obie te przestrzenie łączy narzędzie, które niewątpliwie ułatwia nam wiele aspektów codziennego funkcjonowania. To samochód, który coraz częściej wybieramy w wersji hybrydowej.

Samochód z napędem hybrydowym jest wyposażony w silnik spalinowy i elektryczny. Napęd elektryczny zmniejsza zużycia paliwa albo zwiększa moc samochodu. Nowoczesne samochody hybrydowe wykorzystują technologie zwiększające wydajność energetyczną, takie jak ładowanie baterii poprzez odzyskiwanie energii z hamowania. W niektórych rozwiązaniach silnik spalinowy jest wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej zasilającej silnik elektryczny. W wielu samochodach hybrydowych emisja spalin jest zmniejszana także przez wyłączanie silnika spalinowego na postoju i włączanie go, gdy jest potrzebny.

Marka Lexus ma długą tradycję w budowaniu samochodów hybrydowych. To właśnie Lexus jako pierwszy producent samochodów segmentu premium zdecydował się na rozwijanie napędu hybrydowego i dzisiaj ma największe doświadczenie w tym zakresie.

Jakie są zalety płynące z jazdy Lexusem w hybrydzie?

Niskie zużycie paliwa, możliwe dzięki odzyskiwaniu energii podczas hamowania. W większości modeli hybrydowych Lexusa napęd stanowią dwa silniki: spalinowy i elektryczny. Gdy kierowca mocniej naciśnie pedał przyspieszenia, oba mają tylko jedno zadanie – jak najszybciej rozpędzić pojazd. Moc jednostki benzynowej oraz silnika elektrycznego sprawia, że samochody Lexusa startują niczym błyskawica. Oba typy napędu idealnie się uzupełniają: przy niskich obrotach zasadniczą rolę pełni silnik elektryczny, dający wysoki moment obrotowy od samego początku jazdy, a wraz ze wzrostem prędkości i obrotów, coraz większą rolę odgrywa jednostka spalinowa.

Oszczędność, ale co równie ważne, niesamowite osiągi. Dzięki zastosowaniu układu napędowego z akumulatorami i silnikami elektrycznymi zasięg pojazdów jest znacznie większy niż w samochodach o napędzie konwencjonalnym, a stacje benzynowe trzeba odwiedzać znacznie rzadziej. To oznacza większą wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy, bez konieczności rezygnacji z wysokich osiągów.

Niezawodność, dzięki konstrukcji pozbawionej wielu zużywających się elementów eksploatacyjnych. Przede wszystkim w samochodach hybrydowych Lexusa nie ma turbosprężarki, która podlega zużyciu, a która jest urządzeniem wrażliwym na warunki eksploatacji. Zaniedbanie naprawy tego elementu może się skończyć całkowitym zatarciem silnika. W hybrydach nie stosuje się także filtrów cząstek stałych, które często ulegają zablokowaniu podczas miejskiej eksploatacji ani wysokociśnieniowego systemu wtrysku, który jest niezwykle wrażliwy na jakość paliwa.

Cicha praca – mniejszy hałas i drgania w porównaniu do jednostek Diesla. W samochodzie hybrydowym znajduje się silnik elektryczny, którego zasada działania jest diametralnie inna niż w spalinowym. Silnik elektryczny działa cicho, do tego stopnia, że większość hałasu emitowana jest przez obracające się elementy układu napędowego (skrzynia biegów, łożyska, opony), a nie przez sam silnik. Postronny obserwator ma więc wrażenie, że hybrydowy Lexus w trybie EV przemieszcza się właściwie bezszelestnie. Załączenie silnika spalinowego nie sprawia, że Lexus traci atuty cichego auta. Czy to podczas jazdy, czy postoju. Warto podkreślić, że samochody hybrydowe Lexusa są, i zawsze będą, bardziej ciche niż auta z silnikami wysokoprężnymi. Wynika to oczywiście z zasadniczej różnicy między hałasem generowanym przez jednostkę elektryczną i benzynową, a jednostką Diesla. Ta ostatnia zawsze będzie głośniejsza, postęp technologiczny tego nie zmieni.

Także podczas poruszania się po współczesnym mieście znacznie bardziej wydajny okazuje się napęd hybrydowy. Częste hamowania sprawiają, że uwidacznia się największa zaleta hybryd – odzyskiwanie energii kinetycznej. Tam, gdzie samochód z silnikiem diesla tylko grzeje hamulce, hybryda przetwarza energię kinetyczną na elektryczną i ładuje baterię. Zgromadzona w niej energia służy następnie do napędzania samochodu, odciążając silnik benzynowy.

Kierowcy samochodów hybrydowych mogą liczyć na szereg korzyści w dużych miastach: parkowanie za darmo lub za symboliczną opłatą, brak ograniczeń ruchu lub podróżowanie pasami przeznaczonymi dla autobusów. Tak jest np. w Katowicach czy Toruniu. Posiadacze hybryd mają też ułatwiony wjazd do zabytkowych części miast. Oszczędność paliwa i ograniczenie emisji spalin jest szczególnie istotne w ochronie zabytków przed niszczącym wpływem zanieczyszczeń.