KOBIECA MIESZANKA WEDLOWSKA

Lata dwudzieste XX wieku – żłobek przyzakładowy, kursy kroju i szycia dla kobiet i liczna żeńska reprezentacja w fabryce. A to wszystko za sprawą Jana Wedla, który od zawsze doceniał rolę kobiet w swojej organizacji. Pewne rzeczy pozostają niezmienne i do dzisiaj w Wedlu kobiety mają bardzo duże znaczenie i ugruntowaną pozycję w firmie. Potwierdza to chociażby fakt, że stanowią ok. 46% ogółu zatrudnionych a 43% stanowisk kierowniczych jest obsadzonych właśnie przez panie. Co ciekawe, kultowe Torciki Wedlowskie są ozdabiane ręcznie wyłącznie przez kobiety a rekordzistką w tej dziedzinie jest pani Barbara Sawicka, która dekoruje je już od 48 lat!

Doskonałym przykładem fenomenu żeńskiego pierwiastka w Wedlu są nasze pracownice, które swoją karierę rozpoczynały wiele lat temu stając się mistrzyniami w swoim fachu. Teraz z dumą mogą dzielić się doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami.

Ewa Kołodziejczyk, Kierownik Badań i Rozwoju

Pracuje w Wedlu od 1996 roku, zaczynała jako Specjalista ds. reklamacji jakościowych w dziale Badań i Rozwoju oraz jako panelistka (panel sensoryczny). Swoje kompetencje doskonaliła również w dziedzinie technologii rozwijając przeróżne słodycze z portfolio marki (zaczynając technologiczne zmagania od  Mieszanki Wedlowskiej). Uczestniczyła w licznych projektach lokalnych i międzynarodowych, a na liście swoich sukcesów ma m.in. stworzenie programu monitorowania jakości produktów na rynku, który w nieco zmodyfikowanej formie firma stosuje do dzisiaj. W roku 2010 Ewa awansowała na Kierownika R&D Produktowego, zarządzając 9-osobowym zespołem. Z uwagi na zmiany strategicznie w firmie, musiała zrestrukturyzować swój dział zwalniając kilka osób, co wspomina jako najtrudniejszy czas dla siebie jako kierownika. Ostatecznie wraz z rozwojem działalności firmy rozrastał się również sam dział R&D, który obecnie liczy 18 osób a Ewa stoi na jego czele. Co ciekawe, działając w ramach struktur właściciela, grupy LOTTE  ma okazję współpracować z działem R&D z Japonii, co postrzega jako bardzo ciekawe doświadczenie. Dumna jest przede wszystkim z faktu, że wraz z zespołem odpowiada za rozwój receptur  nowych produktów (ostatnio Ptasie Mleczko® dekorowane) oraz poprawę ich jakości, co związane jest m.in. z ich trwałością (shelf life), doborem surowców czy procesem kondycjonowania.

Ewa:Uważam, że firma Wedel to przede wszystkim ludzie, a ja zawsze miałam do nich szczęście. Z pewnością nie osiągnęłabym tyle gdyby nie moi współpracownicy. Nigdy nie bałam się wyzwań czy trudnych projektów. Umiem współpracować w różnych kulturach organizacyjnych, co jest szczególnie ważne przy rozrastającym się outsourcingu w naszej firmie. Cenię Wedla za to, że kobiety mogą tu byś sobą – ja zawsze mogłam. Staram się traktować ludzi tak jak sama chciałabym być traktowana i uważam, że partnerstwo we współpracy z mężczyznami również odrywa tutaj dużą rolę. Pracuję z bardzo profesjonalnymi technologami, część z nich z doświadczeniem ponad 30-letnim, ale również z młodymi pasjonatami. To jak wygląda i pracuje zespół R&D to nasz wspólny sukces, choć nie zawsze jest łatwo. Bardzo cieszy mnie fakt, że mogę przekazywać swoją wiedzę swoim współpracownikom.

Joanna Profus, Mistrzyni Cukiernictwa

Jako reprezentantka płci pięknej w świecie cukierników z wielką gracją prezentuje swoje umiejętności. W Tarnowskich Górach zdobyła tytuł czeladnika i zaczęła praktyki w lodziarnio-cukierni, w roku 1998 zdobyła tytuł Mistrza Polsku w Cukiernictwie. Lata praktyki sprawiły, że stała się mistrzynią w swoim fachu. Od 2004 roku pracuje w wedlowskiej Pracowni Rarytasów gdzie ręcznie wykonuje słodkości dostępne głównie w Pijalniach Czekolady. Pasjonatka „szycia” w czekoladzie, słynie z czekoladowych rzeźb inspirowanych polską modą. Zainicjowała ten trend tworząc niepowtarzalne eksponaty w formie strojów. Kilkakrotnie prezentowała czekoladową modę podczas targów cukierniczych Expo Sweet, konferencji i spotkań, jej prace wystawiane są na różnego rodzaju targach krajowych i zagranicznych m.in. na Światowej Wystawie EXPO 2015 Mediolan. Współprowadząca programy telewizyjne „Słodko i wytrawnie” oraz „Z czekoladą w kuchni”. Wyróżnia ją przede wszystkim pasja do tworzenia, często powtarza, że kocha to co robi. Czekoladowa miłość pomogła jej także znaleźć drugą połówkę, z którą dzieli swoje zamiłowanie do słodkości. Janusz Profus, mąż Joanny wspiera ją na co dzień we wspólnej pracy . Kiedy mają chwilę wolnego, ruszają na ukochane spływy kajakowe czy…zwiedzanie nowo otwartych cukierni.

Joanna:Dla mnie jako rodowitej Ślązaczki zawsze ważny był porządek – mówi. Dlatego wszystko musi być na swoim miejscu. W swojej pracy cenię przede wszystkim możliwość rozwoju i spełniania się także w roli artystki. Kobiety idealnie odnajdują się w świecie cukierników szczególnie w misternych dekoracjach, malowaniu, rysowaniu czekoladą czy lukrem.Mimo tego, że zawód nie jest łatwy i wymaga sporo wysiłku fizycznego i skupienia, uważam, że to doskonała profesja dająca sporo satysfakcji. Wedel to miejsce wyjątkowe i bardzo przyjazne kobietom. Jestem dumna będąc członkiem Pracowni Rarytasów szczególnie kiedy widzę efekty naszej wspólnej pracy, które robią wrażenie nawet na najbardziej wymagających odbiorcach. Czujemy się tutaj jak jedna wielka czekoladowa rodzina i wydaje mi się, że to właśnie wyróżnia nas od lat na tle innych organizacji.

Inga Pyd, Dyrektor HR i Administracji

Pracuje w Wedlu od kwietnia 2018 roku, dołączyła do organizacji od razu na stanowisko Dyrektora HR i Administracji, jako kolejny pierwiastek żeński w zespole zarządzającym (oprócz Szefowej Marketingu oraz Szefowej Działu Prawnego). Swoją pasję do wspierania kobiet kontynuuje po latach doświadczeń w „firmie dla kobiet” Avon Cosmetics. Sprawowała tam różne role w dziale HR zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym, wspierając działy komercyjne i operacyjne (supply chain). Dzięki tym doświadczeniom, jak i wcześniejszej pracy w Pepsi-Cola Company, zdobyłaunikalne, szerokie doświadczenie w zarządzaniu kompleksowymi, wielofunkcyjnymi i międzynarodowymi organizacjami.

Inga:Po latach funkcjonowania w amerykańskich korporacjach, chciałam podjąć pracę w organizacji bardziej lokalnej. Wracałam do pracy w biznesie po dwuletniej przerwie macierzyńskiej i moim głównym kryterium było zachowanie równowagi między życiem personalnym i biurowym (brak podróży międzynarodowych) oraz możliwość bezpośredniego podejmowania decyzji w ramach strategicznych inicjatyw HR. Miałam poczucie, że po wielu latach pracy w działach HR znam dobre praktyki funkcyjne i chcę je wykorzystać jak najbardziej bezpośrednio w pracy z lokalną organizacją. W takiej,  w której to właśnie ja z zarządem będziemy mieli ostateczny głos i wpływ na to co wdrażamy, a czego nie. Dlatego jestem dziś tu, w Wedlu.

Wedel to firma z wieloletnią tradycją, w której doświadczeniem dzielą się ze sobą pokolenia pracowników, również kobiet. Firma stara się zapewnić paniom jak najbardziej komfortowe warunki pracy, ułatwiające godzenie kariery zawodowej z życiem prywatnym m.in. poprzez elastyczne godziny pracy (np. czas letni umożliwiający pracę w trybie 4×8,5h, 1x6h) oraz możliwość wykonywania obowiązków z domu (home office). Wyróżnia nas atmosfera pracy, wynikająca z wiary we współpracę pomiędzy działami, partnerstwo oraz ogromna duma z marki i historii, którą reprezentujemy. Kobiety w organizacji od zawsze miały duże znaczenie, firma stawia na ich rozwój oraz kompetencje, które przyczyniają się do tworzenia wspólnego sukcesu i realizacji strategii.

Kilka słów o Firmie Lotte Wedel:

LOTTE Wedel to firma o prawie 170-letniej tradycji, która dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu i ekspertyzie jest podziwiana za kunszt tworzenia najlepszej jakości czekolady. Jako najsilniejsza czekoladowa marka w Polsce dostarcza konsumentom radość płynącą
z intensywnego i głębokiego smaku czekolady. W wedlowskim portfolio znajdują się m.in. takie słodycze, jak Ptasie Mleczko(R), Mieszanka Wedlowska, czekolady, ciastka, wafle, batony oraz Torciki Wedlowskie, a także żelki i cukierki. Od września 2010 roku Wedel jest częścią japońskiej Grupy LOTTE, międzynarodowego koncernu założonego w 1948 roku. Obecnie Grupa działa w różnych dziedzinach biznesu, włączając w to m.in. sektor spożywczy, słodyczy, handlu, podróży i turystyki, chemiczny, rynek budowlany oraz finansowy.