Kobieca ręka w biznesie – jak pierwiastek kobiecy sprzyja prowadzeniu rodzinnej firmy

Rozmowa z Martą Zajezierską, Kierownik Działu Kadr Szkoleń i Płac, NOWEL Spółka z o.o.

Jak budować firmę rodzinną, zachowując jej unikalny charakter i wartości, jednocześnie otwierając się na pracowników z zewnątrz?

Mówi się, że najlepszy chleb to taki, który wypieka się z sercem. W rodzinnej piekarni, prowadzonej od czterech pokoleń, ta sentencja nabiera szczególnego wyrazu. Choć dzisiaj jesteśmy przedsiębiorstwem, które zatrudnia ponad 350 osób, nadal towarzyszy nam stały i niezmienny od lat system wartości. Odwagą, szacunkiem i konsekwencją budujemy firmę i wierzę, że dla wielu osób środowisko pracy, w którym ceni się te wartości, jest bardzo atrakcyjne. Szczególnie młodzi ludzie lubią mieć poczucie misji i wiedzieć, czemu służy ich praca. Firma rodzinna daje takie przeświadczenie.

Jak wygląda praca w firmie, w której spotykają się różne pokolenia, a czasem również całe rodziny?

Pytanie jest bardzo na czasie ze względu na zmiany, które aktualnie zachodzą w NOWEL. Rodzinne relacje obserwujemy nie tylko na najwyższych szczeblach przedsiębiorstwa, które aktualnie zarządzane jest przez dwie generacje Zajezierskich. Do firmy dołączają także dzieci obecnych pracowników, zatrudnionych zarówno w obszarze produkcji, jak i zajmujących stanowiska administracyjne. Dzięki tej wielopokoleniowej strukturze mamy poczucie, że jesteśmy firmą prawdziwie rodzinną. Bardzo cenimy te relacje, dlatego staramy się wspierać rodziny pracujące w przedsiębiorstwie. Pragniemy wyjść im naprzeciw m.in. poprzez odpowiednie ułożenie czy dostosowanie czasu pracy lub proponując bardziej atrakcyjną formę zatrudnienia.

A jak wygląda w Pani sytuacji połączenie macierzyństwa i pracy zawodowej? Zajmuje Pani stanowisko Kierownika Działu Personalnego, a prywatnie jest Pani mamą trójki dzieci.

Zarówno rodzina, jak i praca są dla mnie bardzo ważnymi elementami życia codziennego. Z perspektywy czasu łatwiej przychodzi mi łączenie pracy zawodowej i macierzyństwa. Mam na myśli podejście do obowiązków i ustalanie priorytetów, a także wewnętrzne przekonanie, że pewne sprawy mogą się wydarzyć tylko we właściwym czasie – nie wcześniej i nie później. Gdy człowiek jest młody, dużo rzeczy chce zrobić na raz i perfekcyjnie. To było moim głównym dylematem. Dlatego na co dzień doceniam wsparcie rodziny: dziadków i naszej ulubionej cioci, którzy są blisko i w razie awarii można na nich liczyć. Mam poczucie, że moje dzieci są zaopiekowane, nawet jeśli nie ma mnie przy nich. Daje to duży komfort pracy i zadowolenie z możliwości samorealizacji. Z pełnym przeświadczeniem mogę powiedzieć, że pracę w firmie rodzinnej traktuję również jak moje dziecko, ponieważ nieodzownym elementem jest poczucie odpowiedzialności za jej rozwój.

Czy zatem firma rodzinna to przyjazne miejsce do pracy dla kobiet?

Wierzę, że kobiety odgrywają wiele ważnych ról każdego dnia i stanowią pożądany pierwiastek w każdym przedsiębiorstwie. Tak jest właśnie w przypadku NOWEL. To pod kierownictwem Pani Prezes Elżbiety Zajezierskiej firma obrała zupełnie nowy kierunek rozwoju i otworzyła się na zagraniczne rynki. Oczywiście inne są motywacje do podjęcia pracy w firmie rodzinnej przez osoby z rodziny, a inne w przypadku osób spoza niej. Kobiety z rodziny często dołączają do zespołu, ponieważ pragną kontynuować tradycję lub wesprzeć przedsiębiorstwo w obszarach, które w danym momencie wymagają wzmocnienia. Natomiast kandydatki do pracy postrzegają firmy rodzinne jako atrakcyjne widząc, że dana organizacja daje kobietom szansę na rozwój i możliwość awansu.

Mimo, że nasza organizacja nie należy już do małych, nadal zdarza się że do Pani Prezes przychodzi ktoś, aby podzielić się swoimi problemami czy radościami ze sfery życia prywatnego. Myślę, że jest to przykład, że firmy rodzinne skracają dystans i eliminują anonimowość.

Jakie przewagi posiada firma rodzinna podczas rekrutacji?

Według mnie przewaga zależy od warunków, w jakich się działa. Z jednej strony determinantem jest etap rozwoju samej firmy i środowisko społeczno-gospodarcze, a z drugiej – osoba kandydata do pracy. W okresie kiedy stawiałam pierwsze kroki zawodowe, firmy rodzinne dopiero budowały zaufanie jako pracodawca. Dzisiaj jest więcej przykładów na to, że firma rodzinna zapewnia stabilność zatrudnienia, większą elastyczność, szybszy proces podejmowania decyzji, otwartość. Jednak nie wszystkie te cechy są równie istotne we wszystkich fazach rozwoju kariery. Dla przykładu, poczucie stabilizacji jest znacznie ważniejsze na późniejszych etapach ścieżki zawodowej, kiedy to skoordynowanie życia zawodowego i prywatnego wymaga zadbania o znacznie więcej aspektów. Myślę, że można jednak śmiało powiedzieć, że za firmami rodzinnymi z wieloletnim doświadczeniem na rynku stoją solidność, determinacja oraz nastawieniem na sukces, a osoby je tworzące nie są anonimowe. To odróżnia nas od dużych korporacji.

Czy łatwo jest rozdzielić strefę emocjonalną od biznesu?

Relacje pomiędzy członkami rodziny są bardzo istotne dla efektywnego funkcjonowania biznesu. Jeżeli panuje w nich ład, przekuwa się to na sukces firmy. W naszym przypadku, nawet gdy emocje wezmą górę, a atmosfera wygląda jak we włoskiej rodzinie, to dzięki temu, że kobieta stoi na straży wartości rodzinnych oraz firmy, te emocje udaje się wyciszyć, choćby spotykając się na koniec tygodnia przy niedzielnym obiedzie. Osobiście patrzę na emocje przez pryzmat czegoś pozytywnego. Jeśli są emocje, to znaczy, że jest człowiek, a nie robot odtwarzający ślepo swoją pracę. Trzeba też przyznać, że to nam kobietom lepiej wychodzi łączenie biznesu i emocji. Zarówno na co dzień, jak i w biznesie jesteśmy bardziej empatyczne. Przez to łatwiej jest nam wczuć się w racje drugiej strony, zbudować zaufanie, dlatego trudno jest przecenić rolę kobiecego pierwiastka w biznesie.