Obecna sytuacja w naszym kraju i na całym świecie spowodowała, że wiele zespołów z dnia na dzień przeszło na tryb pracy zdalnej. Ta nowa rzeczywistość zaskoczyła nas wszystkich i wymusiła na nas zmiany w sposobie komunikowania się z członkami zespołu, angażowania ich a także co bardzo ważne podtrzymywania z nimi relacji. To co robiliśmy przez wiele lat, nagle przestało dawać pożądane efekty, dlatego rozpoczęliśmy poszukiwania nowych narzędzi i sposobów które mogą nam w tym pomóc.

Wiemy już teraz, że praca zdalna budzi w ludziach różne emocje, dla jednych jest to bardzo dobre rozwiązanie, w których dostrzegają wiele korzyści. Inni wpuszczając pracę do swojego domu, źle się z tym czują, pracują więcej i nie potrafią się od niej odciąć, uwolnić. Warto dowiedzieć się jak poszczególni członkowie Twojego zespołu odbierają tą aktualną sytuację.

Spotkania z zespołem i z poszczególnymi ich członkami mogą Ci pomóc w odkryciu ich nastrojów związanych z obecną sytuacją, ale także pozwolą Ci podtrzymać ich zaangażowanie. Moje doświadczenie wskazuje, że spotkania te powinny odbywać się częściej niż miało to miejsce w biurach za to trwać krócej, tak aby przyciągać uwagę ich uczestników. Warto korzystać również z nowoczesnych narzędzi ON LINE, które ułatwiają nam interakcje z pracownikami, mimo iż znajdujemy się w różnych miejscach.

Przedstawiam Wam kilka pomysłów na ćwiczenia i aktywności do wykorzystania podczas Waszych spotkań. Dzięki nim:

 • Pokażesz swoim pracownikom, że chcesz być z nimi w kontakcie i zależy Ci na ich zdaniu
 • Wzmocnisz współpracę w zespole
 • Utrzymasz zaangażowanie pracowników

Wykorzystując moje propozycje zadbaj o to, aby każdy uczestnik Twojego spotkania miał włączoną kamerę i mikrofon.

 1. Ćwiczenie: „POKAŻ MI JAK SIĘ MASZ

Przebieg ćwiczenia:

 • Uprzedź swój zespół o wirtualnym spotkaniu i zarezerwuj na niego czas w ich kalendarzach.
 • Wybierz temat, który jest dla Ciebie bardzo ważny i podziel się nim z zespołem, np. zadaj pytanie „Jak się czujesz w pracy zdalnej?”
 • Zapewnij uczestników, że to co pozostanie wypowiedziane zostaje w grupie.
 • Poproś uczestników, aby za pomocą rysunku, zdjęcia, czy też wybranego przedmiotu odpowiedzieli na Twoje pytanie – czas na przygotowanie 3 – 5 minut.
 • Zaproś uczestników do przedstawienia swojej pracy – każdy ma na to 2 minuty.

Pamiętaj, abyś i ty przedstawił się swoim obrazkiem, zdjęciem, czy przedmiotem.

 1. ZADAJ PYTANIE NA mentimeter.com

Skorzystaj z interaktywnego narzędzia www.mentimeter.com, aby dowiedzieć się jak czują się Twoi pracownicy.

Wybierz temat, który jest dla Ciebie bardzo ważny i zaprojektuj swoją aktywność. Umożliwienie uczestnikom wypowiedzenia się w bezpieczny i anonimowy sposób o swoich emocjach, uczuciach czy pomysłach towarzyszących im w tej chwili, to bardzo łatwy sposób na zaangażowanie ich do działania.

Propozycja przebiegu spotkania:

 • Zadaj pytanie otwierające spotkanie: Jak się czujesz w pracy zdalnej?
 • Zainspiruj pracowników do poszukiwania dobrych stron tej sytuacji, zadając pytanie: Co dobrego przyniosła i przynosi Ci praca zdalna?
 1. Ćwiczenie: „START – STOP – KONTYNUACJA”

Twój zespół pracując zdalnie już od kilku miesięcy, z pewnością ma swoje przemyślenia co działa, a co można robić lepiej, inaczej. Warto skorzystać z ich doświadczeń i zaangażować w poszukiwanie nowych rozwiązań.
Zaproś ich do rozmowy w tym temacie, korzystając z narzędzia START – STOP – KONTYNUACJA, w którym wspólnie z Twoim zespołem przechodzisz przez trzy etapy generowania pomysłów dla:

 • START (Zacznij): Co powinniśmy zacząć robić, czego do tej pory prawdopodobnie jeszcze nie zrobiliśmy?
 • STOP (Zaprzestań): Co powinniśmy przestać robić, co nie sprawdza się dobrze lub staje nam na drodze?
 • KONTYNUACJA (Rób dalej): Co działa, co chcielibyśmy kontynuować?

Do przeprowadzenia tego ćwiczenia możesz wykorzystać wirtualną tablicę, aby każdy uczestnik mógł się wypowiedzieć.

Instrukcje do tworzenia aktywności w programach: Mentimeter i Jamboard na fotkach poniżej.