Michał Knap: Mamy okazję współpracować ze sobą, w ramach projektów „outplacement”, już od kilkunastu lat. Co sprawia, że Firma Oracle konsekwentnie oferuje, zwalnianym pracownikom, tego typu wsparcie?

Monika Warzecha: Zdajemy sobie sprawę, jak trudnym doświadczeniem jest utrata pracy. Nierzadko zdarza się, że pracę tracą osoby związane z firmą od kilkanastu lat. Pracownicy zapominają, że istnieje życie poza firmą i nie wierzą, że uda im się znaleźć nową pracę, a zderzenie z obecnym, bardzo dynamicznym rynkiem pracy bywa bolesne. Nagłe znalezienie się w nowej, nieznanej sytuacji obniża ich poczucie własnej wartości, dlatego wsparcie niezależnych specjalistów, którzy pomogą pracownikowi spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, przekierowując uwagę z tego, co było, na to, co będzie, jest nieoceniona. Szczerze poruszają mnie sytuacje, w których pracownik rozpoczyna projekt outplacement w poczuciu beznadziei i we łzach, a po 3 miesiącach pojawia się w dziale HR rozpromieniony, z nowymi pomysłami na to, co chce robić i mówi: „czy wiesz, że istnieje życie poza Oraclem?”.

 

MK: Jak ta polityka wpływa na Państwa Organizację i Waszych Pracowników – tych zwalnianych i tych, którzy w Oracle pozostają?

MW: Perspektywa otrzymania profesjonalnego wsparcia doradczego w sytuacji kryzysowej pozwala złagodzić skutki stresu z nią związanego, jednak rzadko pracownicy wiedzą, czym tak naprawdę jest outplacement. Często słyszę: „podaj mi namiary na tych od rekrutacji”. A  outplacement to nie tylko wsparcie w podrasowaniu CV i symulacje rozmów kwalifikacyjnych – to także, a może i przede wszystkim, pomoc w zarządzeniu emocjami i czas na przyjrzenie się sobie i swoim potrzebom, szansa na zadanie sobie kluczowych pytań: „kim jestem?”, „jakie są moje mocne strony?” „co właściwie chcę robić?”, „czego może oczekiwać ode mnie przyszły pracodawca?”. Program outplacement stwarza bezpieczne warunki, żeby na te pytania odpowiedzieć.

 

MK: Jaki wpływ projekty typu „outplacement” wywierają na otoczenie biznesowe Firmy – wizerunek organizacji na rynku, opinie pracowników, atrakcyjność firmy jako potencjalnego pracodawcy?

MW: Czasy, kiedy pracownik istniał tylko od momentu rozpoczęcia pracy do rozwiązania umowy to przeszłość. Troska o pracownika zaczyna się już na etapie rekrutacji, a kończy długo po rozstaniu z firmą, czasami dopiero w momencie przejścia na emeryturę, kiedy pracownik wraca do nas po dokumenty, duplikaty świadectw pracy. Program outplacement nie jest więc ostatnim ogniwe, ale jest jednym z kluczowych momentów, a jego zapewnienie oraz profesjonalne przeprowadzenie wpływa pozytywnie na doświadczenia pracownika, który wraca na rynek.

 

MK: W jaki sposób projekty typu „outplacement” wpisują się w Państwa szerszą politykę „brandingową”?

MW: Dla Oracle niezwykle ważne jest to, aby pracownicy czuli się ważni, docenieni i mogli liczyć na pracodawcę na każdym etapie employee journey. Jedną z podstawowych wartości Oracle jest Fairness – bycie fair w stosunku do naszych pracowników jest dla firmy tak samo ważne, jak stosunek do naszych klientów, partnerów i dostawców. Outplacement jest jednym z przykładów wyrażenia tej wartości – dajemy profesjonalne wsparcie w znalezieniu nowej pracy.

 

MK: Jakiego typu wsparcia oczekują dziś osoby, które tracą pracę (zwłaszcza w dobie Covid-19)? W jakim stopniu projekty „outplacement” wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom?

MW: Covid-19 to rewolucja nie tylko na rynku pracy. Lęk przed zwolnieniem i przekonanie o niemożności znalezienia nowej pracy jest większy niż kiedyś, więc głównym oczekiwaniem pracownika jest pomoc w znalezieniu albo wręcz znalezienie za niego pracy (czego, w sposób oczywisty, żaden konsultant zrobić nie może). Niemniej aktywizacja zawodowa, po wielu latach przerwy, to wielkie wyzwanie, a możliwość przejścia przez trudny czas w towarzystwie i pod okiem profesjonalisty to ogromna szansa, za którą pracownicy są nam wdzięczni.

Michał Knap: Pani Moniko, bardzo dziękuję za rozmowę i przy okazji serdecznie zapraszam do kontaktu, firmy oraz osoby indywidualne, zainteresowane współpracą w zakresie OUTPLACEMENT lub Projektów Wsparcia Kariery (PWK) z KNAP Consultants, www.knap.biz.pl tel. +48 502 250 775, +48 502 250 774.

Rozmówcy:

MONIKA WARZECHA –  Senior HR Consultant w Oracle. Absolwentka zarządzania na Uniwersyecie Łódzkim ze specjalizacją Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Przedsiębiorstwie Międzynarodowym. Związana z Oracle od 2011 r. Na stanowisku Senior HR Consultant odpowiada między innymi za program onboardingowy i programy benefitowe dla pracowników w Polsce i w krajach bałtyckich, a także koordynuje procesy outplacementowe. We wszystkich lokalizacjach wdrożyła projekt usprawnienia działań operacyjnych HR i nadzoruje jego przebieg. Jako HR Business Partner odpowiada za całość zagadnień HRowych w krajach bałtyckich oraz w Oracle Global Services w Polsce. Jest lokalną liderką korporacyjnego programu EAP (Employee Assistance Program), który promuje zdrowy styl życia oraz oferuje pomoc pracownikom i członkom ich rodzin w trudnych sytuacjach życiowych. Członikini Oracle Women Leadership, uczestniczy i prowadzi działania związane z promowaniem kobiet w środowisku biznesowym.

 

MICHAŁ KNAPPartner Zarządzający firmy doradczej KNAP Consultants www.knap.biz.pl, specjalizującej się m.in. w projektach typu Outplacement. Poprzednio Vice President Dresdner Bank Luxembourg oraz Wicedyrektor Departamentu Private Banking Raiffeisen Bank Polska. Absolwent Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Mentor (kadra zarządzająca), trener biznesu, certyfikowany coach ICC. Tworzy i optymalizuje systemy zarządzania w firmach produkcyjnych i handlowych (m.in. mapowanie i analiza procesów wewnętrznych, zmiany struktury zarządzania, agile performance”, management 3.0, zarządzanie grupami roboczymi, „change enablement”).Posiada bogate doświadczenie w koordynowaniu procesów rekrutacyjnych na wyższe stanowiska menedżerskie, od lat realizuje Projekty Wsparcia Kariery („outplacement„) oraz Projekty Wsparcia Menedżerów (PWM), prowadzi ośrodki oceny i rozwoju („assessment/development centre„), projektuje modele kompetencyjne.

 

 

 

 

O autorze - Michał Knap

Wcześniej, przez 3 lata, Vice President Dresdner Bank Luxembourg oraz, przez 5 lat, Wicedyrektor Departamentu Private Banking Raiffeisen Bank Polska.

Absolwent Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wieloletni pracownik instytucji finansowych w Polsce i za granicą (Luksemburg).

Tworzy i optymalizuje systemy zarządzania w firmach produkcyjnych i handlowych (m.in. mapowanie i analiza procesów wewnętrznych, zmiany struktury zarządzania, „agile performance„, zarządzanie grupami roboczymi, „change enablement„).

Posiada bogate doświadczenie w koordynowaniu procesów rekrutacyjnych na wyższe stanowiska menedżerskie, od lat realizuje Projekty Wsparcia Kariery („outplacement„) oraz Projekty Wsparcia Menedżerów (PWM), prowadzi ośrodki oceny i rozwoju („assessment/development centre„), projektuje modele kompetencyjne.

Mentor (kadra zarządzająca), trener biznesu, certyfikowany coach ICC.

Pasjonuje się tematyką zarządzania w biznesie, historią, sztuką nowoczesną, muzyką oraz sprzętem audio (hi-end).