Jak odnaleźć się w zdalnej rzeczywistości „home office”? Co zrobić, aby być w niej efektywnym? To pytania, które nurtują niektórych z Was w ostatnim czasie, kiedy z powodu pandemii zmieniła się, nagle i bez zapowiedzi, dotychczasowa rzeczywistość.

W odpowiedzi na te pytania, podpowiadam Wam rozwiązania, które mogą okazać się pomocne.

👆👆Zaplanuj swój dzień pracy – godziny, w których będziesz pracować oraz te, w których zrobisz sobie przerwy; spisz w punktach konkretne zadania które masz do wykonania w danym dniu;

👆👆Wyznacz przestrzeń do pracy – mam tu na myśli wyodrębnienie miejsca, w którym będziesz pracować; odpowiednio je przygotuj w tym np. konieczne uprzątnij niepotrzebne rzeczy i poinformuj swoich domowników o tym, że jest to Twoja przestrzeń do pracy;

👆👆Ubierz się tak jak robisz to na co dzień do pracy – tę sugestię kieruję do osób, które wcześniej nie pracowały zdalnie i nie mogą wyobrazić sobie pracy w dresach i kapciach;

👆👆Pisząc maile do swoich współpracowników, nie zapominaj o emotikonach i GIF’ach. Gdy komunikujemy się w standardowy, bezpośredni sposób, te „dodatki” nie są nam potrzebne, jednak w sytuacji komunikatów pisemnych, sugestia pozytywnych emocji dogodnie wpłynie na współpracę z innymi;

👆👆W sytuacji, która będzie wymagać od Ciebie przekazania gorszych wiadomości lub uwag dotyczących efektywności pracy Twojego zespołu wybierz możliwość rozmowy typu wideo konferencja, tak, aby towarzyszące komunikacji emocje były jasne i zrozumiałe;

👆👆I ponad wszystko myśl pozytywnie. Wyodrębnij codziennie chwilę, aby pomyśleć o swoim życiu, dotrzeć do samoświadomości, docenić to co do tej pory zbudowałeś/zbudowałaś, dostrzec ludzi i wartości, które są dla Ciebie cenne.

Zastanów się co naturalnie pozytywnego przychodzi z tą nieoczekiwaną sytuacją.

Mam nadzieję, że powyższe podpowiedzi okażą się przydatne. Początkowo, pewna rutyna w działaniach, zanim zmieni się w nawyk, z pewnością również będzie pomocna.

Pozdrawiam Was, Monika Knap

#RemoteWork #HomeOffice #NaszePorady #WzajemneWsparcie#FundacjaBusinessBoutique #BeLikeBB

O autorze - Monika Knap

Strategiczny doradca w zakresie HR, kultury organizacyjnej i Well-Being (efektywność). Mówca motywacyjny. Autorka programów mentoringowych i rozwojowych. Certyfikowany Coach & Mentor EMCC. 

Gość Specjalny/Prelegentka inicjatyw promujących przedsiębiorczość, wyrównywanie szans na rynku pracy oraz idee diversity & inclusion, human centric, m.in. w firmach: BAXTER, McDonald’s, UPC, Grupa Credit Agricole, LOTTE WEDEL, Whirlpool Corporation, Kiloutou Polska, Konecranes Polska, La Lorraine Bakery Group Polska, Toyota Bank Polska, Cemex, UNUM, Europejski Fundusz Leasingowy, Akademia Leona Koźmińskiego, etc..

Jej artykuły, komentarze związane z tematyką HR publikowane były w magazynach: „Coaching”, „Personel & Zarządzanie”, „Magazyn BCC”, „Twój Styl”, “FAKT24PL”.

Od 16 lat CEO firmy doradztwa personalnego KNAP Consultants, zdobywcy Medalu Europejskiego za Najwyższą Jakość Usług oraz Dyplomu za wkład w rozwój polskiej gospodarki rynkowej, przyznane przez Komitet Integracji Europejskiej, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Business Center Club.

Od 6 lat Inicjatorka & Prezeska Fundacji Business Boutique. Entuzjastka i autorka projektów wspierających rozwój kobiet w Polsce oraz ich biznesową integrację.

W rankingu „Polska Times” zajęła ÓSME miejsce w gronie 100 Najbardziej Wpływowych Kobiet Mazowsza.

Członek European Mentoring and Coaching Council (EMCC) oraz International Search Partners Association (ISPA).

W latach 2006-2010 Członek Ekspert ds. HR w Business Centre Club (BCC).

Absolwentka Wydziału Zarządzania, Uniwersytetu Warszawskiego. Studia podyplomowe: Pozytywna organizacja – well-being (dobrostan i zdrowie w miejscu pracy), Akademia Leona Koźmińskiego.

Wybrane certyfikaty i akredytacje: Chief Happiness Officer, Management 3.0 by Jurgen Appelo, Insights Discovery, Strengths Community Coach (Gallup), Mindfulness Based Cognitive Therapy Oxford Mindfulness Centre, Mediacje & Komunikacja NVC – Uniwersytet Warszawski.

Czas wolny uwielbia spędzać ze swoimi dziećmi rozwijając wspólnie muzyczne pasje.