Jak podejść do tematu UTRATY PRACY z pozytywnym nastawieniem i wizją przyszłego SUKCESU zawodowego? Do kogo zwrócić się o POMOC? – w rozmowie Moniki KnapCEO KNAP Consultants (www.knap.biz.pl) , firmy specjalizującej się, od kilkunastu lat, w realizacji projektów OUTPLACEMENT, swoimi doświadczeniami dzieli się Monika GórniakMarketing Manager, Członek Zespołu Zarządzającego Demant Warsaw.

Monika Knap: Moniko, w jakim miejscu swojego życia byłaś kiedy, kilka lat temu, pracodawca zaproponował Ci udział w projekcie Outplacement prowadzonym przez KNAP Consultants?

Monika Górniak: Zastanawiałam się nad moją dalszą karierą zawodową – czy kontynuować swój rozwój w kierunku zarządzania sprzedażą czy może wrócić do marketingu. Analizowałam swoje wartości, mocne strony i potencjalny sposób wykorzystania ich w nowej organizacji. Myślałam o tym, jakich firm oraz stanowisk powinnam szukać, by mieć poczucie rozwoju i spójności mojego systemu wartości z kulturą organizacyjną.

 

MK: Co było dla Ciebie istotne w wyborze firmy realizującej Outplacement? Co wtedy, w tym trudnym czasie, było dla Ciebie kluczowe?

MG: Kluczowym aspektem było dla mnie spojrzenie kogoś obiektywnego na moje doświadczenie, połączenie coachingu z optymalizacją CV jak i sam proces weryfikacji firm, w których będę się czuła dobrze. Ważna dla mnie była też analiza moich silnych stron, aby tworzyć spójny obraz zarówno w CV jak i na profilu LinkedIn, a także pewne ukierunkowanie w procesie rekrutacyjnym.

 

MK: Jakie nawyki, aktywności, których nauczyłaś się podczas projektu Outplacement, wprowadziłaś na stałe do swojego warsztatu zawodowego?

MG: Z pewnością projekt, prowadzony przez KNAP Consultants, pomógł mi lepiej zrozumieć, że nie warto na siłę dostosowywać się do organizacji, które nie współgrają z naszym systemem wartości. Pozwolił mi też rozwinąć moje kompetencje menedżerskie w zakresie rozwoju pracowników – opartych na dialogu, współtworzeniu ścieżki rozwoju i na takim doborze projektów, by pracownik miał poczucie wzrostu w organizacji. Na co dzień kieruję się więc otwartością i szczerością w relacjach biznesowych i spójnie buduję swoją markę osobistą. Nawykiem stała się też dla mnie refleksja nad kolejnymi celami zawodowymi oraz świadome kształtowanie kariery na najbliższe 2 -3 lata. Jest to coś, na co często brakuje nam czasu, a konsekwencją tego bywa to, że lądujemy w miejscu, w którym nie jest nam dobrze. Biorąc udział w projekcie nie wiedziałam jednak, że za blisko 5 lat będę mogła rozwijać się w kierunku zarządzania zespołami rozproszonymi i kontaktami z klientami w sposób zdalny. Jest to teraz element naszej rzeczywistości, więc bardzo mi to pomaga na co dzień.

 

MK: Jakie elementy projektu z perspektywy okazały się dla Ciebie najbardziej przydatne?

MG: Przydatna było dla mnie praca nad CV oraz analiza kompetencji. Sama refleksja nad tym, co sprawia mi największą radość w pracy, w jakich obszarach czuję się najlepiej oraz jak weryfikować to podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak świadomie ją prowadzić były dla mnie bardzo odkrywcze. Uzmysłowiłam sobie co jest dla mnie ważne, a czego brakowało mi w ostatnim miejscu pracy. Dzięki temu kontynuuję swoją karierę zarządzając zdalnie w międzynarodowym środowisku.

 

MK: Jakie cechy konsultanta KNAP Consultants prowadzącego projekt Outplacement rekomendujesz?

MG: Bardzo cenię otwartość, komunikatywność oraz zrozumienie biznesowe. Widać, że konsultant, był nim Michał Knap, rozumiał otoczenie korporacyjne oraz wyzwania organizacyjne przed którymi stałam. Od początku podobało mi się holistyczne podejście do poszczególnych etapów projektu oraz jasna agenda spotkań. Jakość spotkań była wysoka a oczekiwanie co do rezultatu, z jakim chcemy daną sesję skończyć bardzo klarowne. To był wartościowy czas.

 

MK: Czy, patrząc z perspektywy, ta nagła zmiana w Twoim życiu była potrzebna, inspirująca?

MG: Jestem zwolenniczką otwartości na zmiany i pozytywnego podejścia do nich. Czasem proces zmiany kreujemy sami, czasem przychodzi z zewnątrz – jednak to my wybieramy swoją reakcję na zmianę. Było mi to bardzo potrzebne bo byłam na rozdrożu pomiędzy sprzedażą a marketingiem i dzisiaj widzę jak wszystkie moje doświadczenia łączą się w piękną całość i jak świadomie mogę korzystać z tego czego się nauczyłam w każdym z miejsc pracy.

 

Inspirujące jest dla mnie na pewno to, że praktycznie w każdej relacji warto stawiać na partnerstwo, zarówno jeśli chodzi o relacje ze stakeholder’ami, klientami jak i współpracownikami. Jasność intencji oraz szczerość pomagają nam je długofalowo rozwijać. Te cechy, jak i otwartość, komunikatywność oraz ciekawość świata wykorzystuję w moim dzisiejszym miejscu pracy współkształtując kulturę organizacyjną Demant Warsaw. Również mój warsztat managerski jest bardziej oparty na słuchaniu niż delegowaniu, dzięki czemu wierzę, że mam tak bardzo zaangażowany zespół, efektywnie realizujący cele biznesowe, które rozumieją.

 

MK: Jak dalej potoczyła się Twoja kariera?

MG: Trafiłam do międzynarodowego działu i miałam okazję zarządzać kilkudziesięcioosobowym niezwykle barwnym w różne flagi świata zespołem. Pracowałam w globalnej agencji marketingowej i rozwijałam się w nowym dla mnie obszarem eCommerce, współpracując z większością krajów europejskich dla największych firm FMCG takich jak P&G, Coty, Mattel oraz blisko dwustoma znanymi globalnie internetowymi platformami sprzedażowymi. To była dla mnie nieznana wcześniej odnoga sprzedaży, której musiałam się nauczyć od mojego zespołu, jednak świat FMCG znałam świetnie z mojego pierwszego miejsca pracy.

 

Musiałam wyjść poza swoją strefę komfortu bo skala rynków, produktów była ogromna i tylko dzięki zaufaniu do zespołu mogliśmy to wspólnie ogarnąć. Po tym doświadczeniu zmieniłam branżę na medyczną i budowałam w Polsce multi funkcjonalną agencję wewnętrzną do globalnej obsługi marek w naszym holdingu w różnych obszarach marketingu- zarówno, offline, digital jak i globalną budową rozwiązania eCommerce B2B i B2C. Dzisiaj zajmuję się rozwojem zespołu, zarządzam całą funkcją oraz podejmuję na co dzień decyzje na szczeblu zarządczym. Jestem daleko od operacyjnego działania i pracując w matrycowej organizacji nie deleguję bezpośrednio zadań mojemu zespołowi. Dbam jednak o równowagę pomiędzy celami biznesowymi i interesami stakeholde’rów a długofalowym rozwojem pracowników. Myślę, że nie byłabym w tym miejscu gdyby nie świadomy wybór organizacji, w której mogę się najlepiej rozwijać.

 

MK: Jesteś dziś Mentorką w projekcie Fundacji Business Boutique „POD RĘKĘ, Edycja II” – Jaką filozofią, mottem, postawą, chcesz zainspirować swoją Mentee?

MG: Jestem głęboko przekonana, że zmiany są nam potrzebne i na końcu zawsze jest dobrze, a jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to jeszcze nie koniec. Chciałabym zarazić moją Mentee dbaniem o swoją integralność na poziomie wartości osobistych oraz kultury organizacji. Ostatnio spotkałam się ze świetnym cytatem, który przytoczył  Simon Sinek ” The strength is the courage to ask for help”.

 

My kobiety często próbujemy coś udowadniać, walczyć w męskim świecie próbując rozwijać męskie cechy swojej osobowości, a czasem tak prosto jest użyć swojej skromności, delikatności i empatii. Te cechy moim zdaniem pozwalają nam budować trwałe relacje w biznesie, co z mojej perspektywy jest bardzo ważne. Trafiłam na świetną, otwartą i komunikatywną osobę i jestem przekonana, że nasz wspólny Program będzie bardzo udany i pomoże jej rozwiać wątpliwości przed którymi aktualnie stoi. Chętnie podzielę się swoim doświadczeniem i przykładami z mojej drogi zawodowej, bo widzę między nami duże podobieństwo w podejściu do zarządzania relacjami biznesowymi.

 

MK: Moniko, bardzo dziękuję za rozmowę i przy okazji serdecznie zapraszam do kontaktu firmy oraz osoby indywidualne, zainteresowane współpracą w zakresie OUTPLACEMENT lub Projektów Wsparcia Kariery (PWK) z KNAP Consultants, www.knap.biz.pl tel. +48 502 250 775, +48 502 250 774.

 

 

 

 

O autorze - Monika Knap

Strategiczny doradca w zakresie HR, kultury organizacyjnej i Well-Being (efektywność). Mówca motywacyjny. Autorka programów mentoringowych i rozwojowych. Certyfikowany Coach & Mentor EMCC. 

Gość Specjalny/Prelegentka inicjatyw promujących przedsiębiorczość, wyrównywanie szans na rynku pracy oraz idee diversity & inclusion, human centric, m.in. w firmach: BAXTER, McDonald’s, UPC, Grupa Credit Agricole, LOTTE WEDEL, Whirlpool Corporation, Kiloutou Polska, Konecranes Polska, La Lorraine Bakery Group Polska, Toyota Bank Polska, Cemex, UNUM, Europejski Fundusz Leasingowy, Akademia Leona Koźmińskiego, etc..

Jej artykuły, komentarze związane z tematyką HR publikowane były w magazynach: „Coaching”, „Personel & Zarządzanie”, „Magazyn BCC”, „Twój Styl”, “FAKT24PL”.

Od 16 lat CEO firmy doradztwa personalnego KNAP Consultants, zdobywcy Medalu Europejskiego za Najwyższą Jakość Usług oraz Dyplomu za wkład w rozwój polskiej gospodarki rynkowej, przyznane przez Komitet Integracji Europejskiej, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Business Center Club.

Od 6 lat Inicjatorka & Prezeska Fundacji Business Boutique. Entuzjastka i autorka projektów wspierających rozwój kobiet w Polsce oraz ich biznesową integrację.

W rankingu „Polska Times” zajęła ÓSME miejsce w gronie 100 Najbardziej Wpływowych Kobiet Mazowsza.

Członek European Mentoring and Coaching Council (EMCC) oraz International Search Partners Association (ISPA).

W latach 2006-2010 Członek Ekspert ds. HR w Business Centre Club (BCC).

Absolwentka Wydziału Zarządzania, Uniwersytetu Warszawskiego. Studia podyplomowe: Pozytywna organizacja – well-being (dobrostan i zdrowie w miejscu pracy), Akademia Leona Koźmińskiego.

Wybrane certyfikaty i akredytacje: Chief Happiness Officer, Management 3.0 by Jurgen Appelo, Insights Discovery, Strengths Community Coach (Gallup), Mindfulness Based Cognitive Therapy Oxford Mindfulness Centre, Mediacje & Komunikacja NVC – Uniwersytet Warszawski.

Czas wolny uwielbia spędzać ze swoimi dziećmi rozwijając wspólnie muzyczne pasje.