🌺🌺🌺“(…)Kobiety podkreślają trudności z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim, z uwagi na problem z pogodzeniem życia zawodowego z życiem prywatnym. Odczuwają również brak wsparcia, w tym względzie, ze strony pracodawcy. Pocieszające jest to, że z roku na rok rośnie odsetek organizacji, które wspierają rozwój zawodowy kobiet, w miejscu pracy. Z pewnością pomocna jest tu możliwość korzystania z elastycznych godzin pracy oraz praca w trybie „home office”, możliwe dzięki rewolucji cyfrowej (w bardzo wielu zawodach można dziś przecież doskonale pracować z dowolnego miejsca), jak również skrócone piątki w okresie letnim czy możliwość skrócenia tygodnia pracy, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby godzin w dni pracujące. Pojawiają się również ciekawe inicjatywy społeczne, wspierające proces zmian, jak choćby projekty realizowane przez Fundację Business Boutique: „Kobiety u progu kariery zawodowej”, z którego w minionych latach skorzystało już 750 pań, czy projekt mentoringowy „Pod Rękę”.(…)”

O wyzwaniach, z którymi muszą liczyć się kobiety, wchodzące na rynek pracy, o szklanym suficie, jak również o tym czy istnieje kobiecy styl zarządzania, z okazji Dnia Kobiet, z Redakcją Fakt24, rozmawiała Monika Knap – Prezeska Fundacja Business Boutique, CEO firmy doradczej KNAP Consultants Ltd..

Serdecznie zapraszamy do lektury całego artykułu, życząc wszystkim Paniom, z okazji #8marca, aby tak, jak Członkinie Fundacji Business Boutique, wspierały się na codzień w swoich kobiecych społecznościach, a także zauważały i doceniały swoje sukcesy – te drobne i te spektakularne. 🌺🌺🌺

https://www.fakt.pl/…/dzien-kobiet-2020-czy-w-polsc…/4q3fxe2

Czy Pani zdaniem kobiety w Polsce spotykają się dyskryminacją w miejscu pracy? Czy sytuacja zmienia się w czasie i w jakim kierunku?

 

Przytaczając liczy z ubiegłych lat, do Państwowej Inspekcji Pracy w 2018r. wpłynęło 54 tysiące skarg, z czego 116 to skargi dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć pracownika, 45 w temacie wynagrodzeń oraz warunków zatrudnienia, 41 dyskryminacji przy zatrudnianiu i zwalnianiu. Wydawać by się mogło, bazując na w/w faktach, że dyskryminacja jest coraz mniejszym problemem, w mojej opinii jest to jednak nadal bolączka wielu kobiet, zwłaszcza w mniejszych miastach. Sporo kobiet wciąż skarży się na nierówne traktowanie względem mężczyzn oraz niższe wynagrodzenie. Z danych wynika, że średnie wynagrodzenie mężczyzn jest większe oraz zajmują oni stanowiska wyższego szczebla częściej niż kobiety.

Wg. Deloitte, w Polsce kobiety mają 15,2 proc. udziału w radach nadzorczych i kierują 6,3 proc. zarządów firm spośród ponad 480 głównych spółek giełdowych. Pocieszające jest to, że firmy zaczynają przeprowadzać szkolenia z tematyki dyskryminacji i mobbingu, których celem jest polepszenie sytuacji i promowanie różnorodności.

 

Jakie są największe wyzwania, z którymi muszą liczyć się kobiety wchodzące na rynek pracy?

 

Według danych GUS, 58 proc. ogółu studentów na polskich uczelniach wyższych to kobiety. Na studiach podyplomowych stanowią aż 72 proc. wszystkich studiujących. Pomimo tego celem kobiet rzadko są stanowiska zarządcze. Wiele problemów kobiet w momencie wchodzenie na rynek pracy wynika z braku pewności siebie, jak również tradycyjnego spojrzenia pracodawców na role społeczne. Kobiety podkreślają trudności z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim, z uwagi na problem z pogodzeniem życia zawodowego z życiem prywatnym. Odczuwają również brak wsparcia, w tym względzie, ze strony pracodawcy. Pocieszające jest to, że z roku na rok rośnie odsetek organizacji, które wspierają rozwój zawodowy kobiet, w miejscu pracy. Z pewnością pomocna jest tu możliwość korzystania z elastycznych godzin pracy oraz praca w trybie „home office”, możliwe dzięki rewolucji cyfrowej (w bardzo wielu zawodach można dziś przecież doskonale pracować z dowolnego miejsca), jak również skrócone piątki w okresie letnim czy możliwość skrócenia tygodnia pracy, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby godzin w dni pracujące. Pojawiają się również ciekawe inicjatywy społeczne, wspierające proces zmian, jak choćby projekty realizowane przez Fundację Business Boutique: „Kobiety u progu kariery zawodowej”, z którego w minionych latach skorzystało już 750 pań, czy projekt mentoringowy „Pod Rękę”.

 

Zaskakująco często słyszałem od kobiet, że w całkowicie damskich zespołach i pod kobietą-szefem pracowało im się gorzej niż w zespole z udziałem mężczyzn. Czy spotkała się Pani z takimi opiniami? Z czego to może wynikać?

 

Moje doświadczenia zawodowe temu przeczą. Jestem przekonana, że nie jest to kwestia płci a predyspozycji, wiedzy i kompetencji osób, z którymi współpracujemy oraz menedżerów odpowiadających za organizację. Komunikacja w zespole, współpraca, zarządzanie to obszary kompetencyjne, które można w sobie, z sukcesem, rozwijać, niezależnie od tego, czy jesteśmy mężczyzną czy kobietą. Od wielu lat, współpracuję z liczną grupą kobiet – specjalistek, menedżerek, przedsiębiorczyń – które odnoszą ogromne sukcesy zawodowe, jako wysokiej klasy ekspertki oraz liderki zespołów (również wchodzące w skład zarządów dużych firm). Rozwój ich karier zawodowych dowodzi, że teza o większej sprawności i skuteczności mężczyzn powoli odchodzi do lamusa. Oczywiście warto zwrócić uwagę na nieco inne postawy i wartości, wnoszone do zespołów przez kobiety. Z pewnością cechuje je doskonała organizacja pracy oraz, co ważniejsze, większa empatia, intuicja i umiejętność słuchania. Są to elementy, które bardzo zyskują na atrakcyjności w dzisiejszych, „cyfrowych” czasach. Na ich bazie staramy się budować nową kulturę organizacyjną firm, opartą na otwartej komunikacji, różnorodności, zrozumieniu, zaufaniu, bogatszych relacjach międzyludzkich i poczuciu szczęścia. Pojęcia typu „happiness at work”, „diversity and inclusion”, „servant leadership”, „design thinking”, „mindfulness”, których jestem pasjonatką, stają się dla organizacji równie ważne, jak strategia sprzedaży lub zarządzanie budżetem. I właśnie w tych obszarach, kobiety menedżerki wspaniale się odnajdują, przez co ich zespoły i pracownicy, czują się bardziej komfortowo – są bardziej szczęśliwi, a co za tym idzie bardziej kreatywni i zaangażowani.

 

Szklany sufit, czy tzw. “złote spódniczki” – które zjawisko jest w Polsce częstsze, jeśli chodzi o awansowanie kobiet na stanowiska kierownicze?

 

W Polsce, oczywiście częściej mamy do czynienia ze „szklanym sufitem”, jednak z roku na rok jest on coraz cieńszy. Jeśli zaś chodzi o parytet, w moim odczuciu nie jest i nigdy nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie, również z punktu widzenia kobiet. Idea włączania pań w przestrzeń zarządczą organizacji jest oczywiście słuszna, o ile pod uwagę brane są kompetencje, nie tylko płeć. Niestety, czasem, spośród kobiet w firmie, nie można wskazać osób do awansu, ze względu na ich fizyczny brak lub deficyty kompetencyjne. Skutkiem czego firmy, aby spełnić wymogi parytetu, wpadają w pułapkę tzw. „złotych spódniczek”. Kluczowe jest zatem wspieranie i tworzenie optymalnych warunków do rozwoju zawodowego kobiet – budowę przestrzeni, w której kobiety będą mogły zbierać doświadczenia i realizować się zawodowo, równie efektywnie jak mężczyźni, niezależnie od innych obowiązków życiowych. Tylko w takich warunkach, skądinąd słuszna koncepcja parytetu przyniesie oczekiwane owoce.

Monika Knap

 

www.knap.biz.pl

www.bboutique.eu

 

 

O autorze - Monika Knap

Strategiczny doradca w zakresie HR, kultury organizacyjnej i Well-Being (efektywność). Mówca motywacyjny. Autorka programów mentoringowych i rozwojowych. Certyfikowany Coach & Mentor EMCC. 

Gość Specjalny/Prelegentka inicjatyw promujących przedsiębiorczość, wyrównywanie szans na rynku pracy oraz idee diversity & inclusion, human centric, m.in. w firmach: BAXTER, McDonald’s, UPC, Grupa Credit Agricole, LOTTE WEDEL, Whirlpool Corporation, Kiloutou Polska, Konecranes Polska, La Lorraine Bakery Group Polska, Toyota Bank Polska, Cemex, UNUM, Europejski Fundusz Leasingowy, Akademia Leona Koźmińskiego, etc..

Jej artykuły, komentarze związane z tematyką HR publikowane były w magazynach: „Coaching”, „Personel & Zarządzanie”, „Magazyn BCC”, „Twój Styl”, “FAKT24PL”.

Od 16 lat CEO firmy doradztwa personalnego KNAP Consultants, zdobywcy Medalu Europejskiego za Najwyższą Jakość Usług oraz Dyplomu za wkład w rozwój polskiej gospodarki rynkowej, przyznane przez Komitet Integracji Europejskiej, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Business Center Club.

Od 6 lat Inicjatorka & Prezeska Fundacji Business Boutique. Entuzjastka i autorka projektów wspierających rozwój kobiet w Polsce oraz ich biznesową integrację.

W rankingu „Polska Times” zajęła ÓSME miejsce w gronie 100 Najbardziej Wpływowych Kobiet Mazowsza.

Członek European Mentoring and Coaching Council (EMCC) oraz International Search Partners Association (ISPA).

W latach 2006-2010 Członek Ekspert ds. HR w Business Centre Club (BCC).

Absolwentka Wydziału Zarządzania, Uniwersytetu Warszawskiego. Studia podyplomowe: Pozytywna organizacja – well-being (dobrostan i zdrowie w miejscu pracy), Akademia Leona Koźmińskiego.

Wybrane certyfikaty i akredytacje: Chief Happiness Officer, Management 3.0 by Jurgen Appelo, Insights Discovery, Strengths Community Coach (Gallup), Mindfulness Based Cognitive Therapy Oxford Mindfulness Centre, Mediacje & Komunikacja NVC – Uniwersytet Warszawski.

Czas wolny uwielbia spędzać ze swoimi dziećmi rozwijając wspólnie muzyczne pasje.