Dzisiaj, 22 kwietnia 2020 roku, po raz 50ty obchodzimy Dzień Ziemi. 

Obecnie doświadczamy dwóch kryzysów. Jeden z nich związany jest  z pandemią koronawirusa, a drugi to powoli budująca się katastrofa naszego klimatu. Świat nie był przygotowany na COVID-19, ale wciąż mamy czas na przygotowanie się na kryzys klimatyczny lub, co ważniejsze, uniknięcie jego.

Zdrowie ludzi i zdrowie planety są ze sobą nierozerwalnie związane. Aby chronić jedno, musimy dbać o drugie. Dowodem na to może być fakt, że w najwyższych grupach ryzyka zachorowania na COVID-19 znajdują się również chorzy na astmę i choroby płuc, którzy nabyli te schorzenia w wyniku zanieczyszczenia powietrza.

Dzisiejsza sytuacja izolacji, tzw. lock down, nie zwalnia nas z odpowiedzialności dbania o planetę, nie powinna wyłączać naszej czujności i wrażliwości. Zamiast tego powinna przypominać nam, o co toczy się walka. O nasze życie i nasze zdrowie. Ni innego nie jest tak ważne. I teraz to wiemy bardziej niż kiedykolwiek od czasów, zapewne, II wojny światowej.

Chociaż tegoroczny Dzień  Ziemi może być obchodzony tylko w formie cyfrowej, to nasz cel pozostaje ten sam – zmobilizować się do podjęcia najbardziej znaczących działań, aby odwrócić trendy zmian klimatycznych.

Każda  z nas może coś zmienić. Tu i teraz. Od dzisiaj.

Zapraszam Cię do podpisania kontraktu pomiędzy Tobą, a planetą. Zachęcam Cię do stworzenia listy Twoich zobowiązań wobec planety i środowiska naturalnego. Lista postanowień nie musi być długa. To może być jeden, trzy lub kilkanaście punktów. Ważnym jest, abyś się z nich wywiązywała każdego dnia, konsekwentnie. Teoria małych kroków da duży efekt. A Ziemia za to Ci podziękuje.

Poniżej dosłownie kilka propozycji do takiej listy – wybrałam je adekwatnie do sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

  1. Wpisz do swoich wartości szacunek nie tylko do ludzi, ale i do planety. Ja wpisałam to nawet do mojego CV.
  2. Edukuj siebie i swoich bliskich. Czytaj, oglądaj filmy, wystąpienia, webinary. Wystarczy jeden artykuł lub przeczytany jeden wiarygodny post nt. zmian klimatycznych dziennie. To zaledwie kilka minut czasu. Edukacja to pierwszy krok do zmiany postawy. Na końcu artykułu umieściłam listę polecanych przeze mnie stron, portali, książek i filmów, Z którymi warto się zapoznać.
  3. Dołącz do grup zainteresowań w mediach społecznościowych. W grupie łatwiej jest budować poczucie sprawczości.
  4. Pytaj i dowiaduj się, żądaj od rządzących postaw proekologicznych. Sprawdź jakie postawy wobec zmian klimatycznych maja kandydaci na polityczne stanowiska.
  5. Rozmnażaj i sadź rośliny – w domu, na tarasie, w ogrodzie. Nie wycinaj drzew, nie wyrzucaj niechcianych roślin. Daj im drugie życie.
  6. Zmień sposób żywienia. Kwarantanna to dobry czas na nowe rytuały. np. zielone weekendy albo wege dni w określone dni w tygodniu.
  7. Oszczędzaj wodę. Za cenę nawet niedogodności! Przed nami kolejny kryzys. O suszy stulecia mówią eksperci, a organizacje proekologiczne biją na alarm.
  8. Zastanów się czy Twój dom jest efektywny energetycznie. Czy korzystasz już z odnawialnych źródeł energii? Jeśli nie, zainteresuj się, czy możesz skorzystać z dotacji, albo zainwestować w nowoczesne urządzenia do produkcji energii ze słońca, gruntu, czy powietrza.

Podpisz kontrakt z Ziemią. Dzisiaj.

#zostanwdomu i działaj!

Strony i fanpage:

https://www.earthday.org/

https://www.wwf.pl/

https://naukaoklimacie.pl/

https://www.uw.edu.pl/klimatyczne-abc/

http://unic.un.org.pl/dekada-wody/index/3219#

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny https://www.facebook.com/FridaysForFuturePL/

Filmy:

A Plastic Ocean (Netflix)

Forks over Knives (Netflix)

Waterschool (Netflix)

https://www.ted.com/playlists/154/how_do_you_solve_a_problem_lik

Książki:

Nauka o klimacie, M. Popkiewicz, A. Kardaś, Sz. Malinowski

Zero Waste, A. Korst

Życie Zero Waste, K. Wągrowska

 

Magdalena Budziszewska – Członkini i Ekspertka Fundacji, Prezes firmy Ergo Eco.

O autorze - Magdalena Budziszewska

Ukończyła Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Absolwentka Chartered Institute of Marketing.

Przez ponad 10 lat była związana z firmami telekomunikacyjnymi, m.in. z Polkomtel S.A., gdzie odpowiadała za CRM oraz programy lojalnościowe, pracowała również jako Marketing Manager w McDonald’s Polska.

Pasjonatka swojej profesji. Odpowiadała za strategię marki McDonald’s. Zajmowała się również komunikacją śniadań (nagroda EFFIE za najbardziej efektywną kampanię reklamową), wprowadzeniem marki McCafe na rynek polski, a także komunikacją marki McDonald’s jako pracodawcy. W 2015 roku z sukcesem przeprowadziła kampanię brandową pod hasłem „Mam Smaka na Maka”. Współautorka pierwszej kampanii na Instagramie #MAMSMAKANAMAKA wyróżnionej za najlepszy rezultat na świecie.

Prywatnie mężatka, mama trójki dzieci. W przeszłości pasjonatka żeglarstwa, uczestniczka Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami. Teraz jej główne hobby to bieganie (ma na swoim koncie kilka maratonów i półmaratonów).