Umiejętność kolorystycznego komponowania stroju do pracy to jeden z kluczowym elementów do uzyskania profesjonalnego wizerunku i droga do naszego biznesowego sukcesu. Dobrze dobrany kolor gwarantuje nam lepsze samopoczucie i wzmacnia pewność siebie, a co za tym idzie jesteśmy lepiej postrzegani przez naszych potencjalnych partnerów biznesowych, klientów czy też pracowników.
Podświadomie wszyscy używamy kolorów do wyrażenia naszych nastrojów, osobowości, obaw, a także, aby wyeksponować cechy, które są pożądane w miejscu pracy.
Jedna z amerykańskich firm badawczych przeprowadziła ankietę wśród specjalistów, managerów HR z różnych branż i firm, pytając ankietowanych, z czym kojarzą się im barwy strojów.
Najczęściej polecanym i mile widzianym przez potencjalnych pracodawców jest kolor niebieski 23 % i czarny 15 %. Kolor pomarańczowy został oceniany najgorzej, (25%) i jest kojarzony z brakiem profesjonalizmu. Większość z pracodawców wykazała się konserwatyzmem w profesjonalnym postrzeganiu kolorów, na pierwszym miejscu wymieniając kolory takie jak czarny, granatowy, niebieski, szary i brązowy.
Osobiście, gorąco zachęcam do tego, aby przyjrzeć się tej dziedzinie bliżej. Zawsze pracując nad wizerunkiem danej osoby, zaczynam pracę właśnie nad uświadomieniem, że kolor ma olbrzymią moc i siłę sprawczą!
Co „mówi” kolor?
Granat – najbardziej pożądany kolor w biznesie. To kolor wiarygodny i prestiżowy, ustabilizowany i elegancki, wzbudzający zaufanie i autorytet. Jest symbolem profesjonalizmu i inteligencji.
Czerń – to symbol władzy, mocy, trwałości i wytrzymałości, ale także zła. Jest symbolem żałoby (w polskiej tradycji), dodaje powagi, wywołując przy tym silne emocje. Nie należy używać go zbyt dużo, bo łatwo jest przytłoczyć nim potencjalnego klienta. W stroju biznesowym powinien występować w umiarkowanej ilości.
Biel – to kolor elegancji spokoju i niewinności. Może być neutralny lub budzić zaufanie, dobrze łączy się z innymi kolorami. Bardzo ważne, aby umiejętnie dobrać do siebie odpowiednią biel ( szczególnie w przypadku koszul, topów czy sweterków).
Szary – jest kolorem neutralnym psychologicznie. Stosowanie szarego w nadmiarze może świadczyć o braku pewności siebie. Dobrze sprawdza się w biznesie, połączony z konkretnym, najlepiej kontrastowym kolorem. Pożądany w trakcie negocjowania kontraktu czy rozwiązywania sporu.
Niebieski – to kolor relaksujący, uspokajający, wyciszający. Jest symbolem bogactwa. Kolor ten wzmacnia naszą koncentrację. Nadaje się na wszystkie części garderoby. Ciemne odcienie niebieskiego i granat są doskonałe na garnitury, sukienki czy garsonki, ale również świetny kolor na dodatki typu buty czy torebka.
Brąz – to symbol tradycji i stałości. Kolor ziemi i solidarności z naturą. Może jednak sugerować przestarzałość lub obojętność na aktualne trendy. W niektórych kręgach uważany za kolor „biedoty”. Należy uważać na brąz szczególnie na stanowiskach sprzedażowych.
Czerwień – Kolor entuzjastyczny, dynamiczny, żywy i pobudzający. Zachęca do działania, dodaje odwagi, podkreśla charakter. W nadmiarze może wywoływać agresję i rozdrażnienie. Dobrze sprawdza się, jako dodatek (np. czerwony kolor paznokci). Świetnie wygląda w połączeniu z granatem.
Zasady łączenia kolorów w biznesie:
- Używajmy stonowanych barw i łączmy ze sobą maksymalnie trzy kolory
- Kolory powinny być stopniowane tj. najciemniejszym kolorem winny być garnitury, kostiumy, zaś elementem najjaśniejszym koszule, topy, bluzki itd.
- Unikajmy połączenia czerni z bielą (takie połączenie po godz. 18 stej tzw. „black tie”)
- Na te partie ciała, które są „większe” w stosunku do reszty naszej figury wybierajmy zawsze ciemniejsze kolory
Kolor a stanowisko
Patrząc na to jak postrzegają nas inni i to, co kolory „mówią” można łatwo powiązać poszczególne kolory z odpowiednimi branżami czy też zajmowanym stanowiskiem. Na przykład sektor finansowy będzie „zabiegał” o wywołanie pozytywnych skojarzeń z bezpieczeństwem i spokojem (kolor niebieski), a sektor farmaceutyczny będzie kładł nacisk na wywołanie pozytywnych skojarzeń ze zdrowiem i witalnością (kolor zielony).
Na ile czujesz się komfortowo z kolorem, zakładając rano ubranie do pracy? Czy Twój przekaz wizualny jest spójny z zajmowanym przez Ciebie stanowiskiem?
Zachęcam gorąco do zaznajomienia się z Waszymi spersonalizowanymi kolorami. Świadomość „swoich” kolorów to więcej niż połowa sukcesu w kreowaniu profesjonalnego wizerunku nie tylko w biznesie, ale również, na co dzień.
Życząc Wam, Drogie Panie radości z odkrywania własnych kolorów serdecznie pozdrawiam,
Gabriela Dmowska
Founder & Image Advisor of RSMB